Rozwód, a separacja – aspekty prawne

Z separacji korzysta się zdecydowanie rzadziej, niż z rozwodu, który można dziś uznać za wręcz standardowe rozwiązanie problemów małżeńskich. Warto jednak wiedzieć, jakie – z prawnego punktu widzenia – zachodzą podobieństwa i różnice pomiędzy rozwodem a separacją. Otóż drugi ze wskazanych tu mechanizmów może służyć – paradoksalnie – uratowaniu małżeństwa.

Rozwód to nie to samo, co separacja

Rozwody Wrocław to coraz powszechniejsze zjawisko. Według niektórych szacunków nawet połowa małżeństw kończy się rozwodem, który – jak wiadomo – w polskim prawie jest jedynym sposobem na formalne zakończenie małżeństwa. Chyba każdy adwokat we Wrocławiu w swojej codziennej praktyce spotyka się ze sprawami rozwodowymi, które przeważnie stanowią dopiero początek do różnego rodzaju spraw toczących się pomiędzy byłymi małżonkami. Wśród nich najczęściej spotyka się procesy o podział majątku wspólnego, o alimenty na rzecz dzieci czy o ustalenie zasad opieki nad nimi.

Z drugiej strony większość z tych, dla których adwokat we Wrocławiu jest wsparciem w rozwiązywaniu problemów rodzinnych, w ogóle nie zastanawia się nad możliwością skorzystania z separacji. Tymczasem pomiędzy rozwodem a separacją zachodzi wiele podobieństw. Różnica jednak jest zasadnicza: separację wybiera się po to, aby uratować małżeństwo. Kiedy więc warto skorzystać z tej instytucji?

Rozkład pożycia niejedno ma imię

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rozwód może zostać orzeczony przez sąd wówczas, gdy pomiędzy małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Natomiast separację stosuje się wtedy, gdy taki rozkład ma charakter zupełny – a jednocześnie nie ma cech trwałości. Wydawać by się mogło, że to tylko drobna różnica, jednak w praktyce ma ona daleko idące skutki. Otóż separacja stanowi swego rodzaju „rozwód na próbę”. Powoduje ona właściwie dokładnie takie same skutki jak rozwód. Z jedną różnicą – małżonkowie, wobec których orzeczono separację, nie mogą zawrzeć nowego związku małżeńskiego.

Kiedy warto ratować małżeństwo?

Adwokat we Wrocławiu – w końcu miasto to charakteryzuje się dużym współczynnikiem rozwodów – często ma spore doświadczenie w rozwiązywaniu sporów małżeńskich. Z tego względu adwokaci zajmujący się we Wrocławiu prawem rodzinnym często już na pierwszy rzut oka potrafią rozpoznać małżonków, którzy co prawda chcą przeprowadzić rozwód, ale którzy jednocześnie mają jeszcze szanse na uratowanie swojego związku. I to właśnie w takich przypadkach – przynajmniej z prawnego punktu widzenia – warto skorzystać z separacji. Można ją potraktować jako swego rodzaju ostatnią szansę dla małżeństwa i ostatni etap przed podjęciem decyzji o rozwodzie. Zawsze warto więc skonsultować się z doświadczonym adwokatem od spraw rodzinnych we Wrocławiu, który pomoże ocenić, czy w ogóle jest sens w skorzystaniu z separacji, czy też lepiej od razu przejść do rozwodu.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *