Kiedy i jak przycinać róże

Kiedy przycinamy róże? Krzewy przycina się wiosną tuż przed rozpoczęciem zakwitnięcia, można to rozpoznać poprzez pąki liści, im bliżej do zakwitania, tym są bardziej napuchnięte i przybierają barwę czerwono różowawą. Ważne jest by nie przycinać krzewów zanim skończą się lokalne przymrozki.

Lepiej spóźnić się z obcinaniem niż narazić roślinę na przemarznięcie

Róże wspinające, przycina się na wiosnę tak jak róże krzewiaste i po zakończeniu kwitnięcia gdy kwiaty zaczynają obumierać.

Jak przycinać róże?

Potrzebne jest zabezpieczenie dłoni w postaci grubych rękawic i ostry sekator. Warto również założyć spodnie i koszulę z długimi rękawami.

Cięć ograniczających wzrost należy dokonywać centymetr powyżej wybranego węzła ( zgrubiałe miejsce w którym pęd ma odgałęzienia ), i powinno się ciąć pod kątem 45 stopni. ( umożliwia to upłynięcie wody, co zapobiega namnażaniu się patogenów )
Cięć gałązek martwych bądź chorych należy dokonywać aż do ich bazy, czyli węzła z którego dana gałąź wychodzi,

Gdzie przycinać krzewy?

Zaczynając od dołu rośliny, należy pozbyć się odrostów, czyli pędów wyrastających z ziemi poza pędem głównym. Potem należy obciąć elementy zdrewniałe które ocierają się o siebie, ocieranie podczas podmuchów wiatru zdrapuje warstwę ochronną i może prowadzić do infekcji.

Przechodząc do środkowej części rośliny, Krzewy róż także potrzebują przepływu powietrza między pędami, dlatego rozrzedzenie poprzez usunięcie zbędnych pędów, umożliwi szybszy i zdrowszy wzrost.
Należy to robić jednocześnie z przycinaniem krzewu by nadać mu pożądanego kształtu.

Najpierw obcinamy martwe gałązki ( w przypadku niepewności będzie to widać po dokonaniu nacięcia i zobaczenia koloru wewnątrz, zielony jest żywy, brązowy jest martwy ) i widocznie chore, potem należy skrócić pędy które są skierowane do centrum rośliny a nie na zewnątrz, jeśli nadal w centrum krzewu jest zbyt gęsto, obcinamy cienkie i boczne gałązki z małą ilością listków. Dla młodej rośliny, maksymalnie można obciąć bez szkody dla róży 1/3 jej masy.
Dla kilkuletniej można pozbyć się nawet połowy.

Najzdrowszym kształtem dla krzewu jest V bądź kształt wazy.

Gdzie przycinać wspinające róże?

W przeciwieństwie do krzewiastych, wspinające się róże mają jeden pęd główny który nie wytworzy kwiatu i boczne które mają taką możliwość
Należy pędy boczne skracać do 5-7 centymetrów na całej długości rośliny, również usuwając ocierające się o siebie i obumarłe pędy.

Jeśli roślina osiągnęła wymaganą wysokość, można również przycinać pęd główny.

 

1 thought on “Kiedy i jak przycinać róże”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *