Jakie są systemy pomiarowe?

Wiele przedsiębiorstw z różnych branż wymaga stosowania systemów pomiarów. Zróżnicowana specyfikacja zakładów produkcyjnych wymaga natomiast dostosowania owych systemów nie tylko do konkretnej branży, ale i samej firmy. Jakie są systemy pomiarowe? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Współrzędnościowe maszyny pomiarowe

Współrzędnościowe maszyny pomiarowe to jeden z najważniejszych systemów pomiarowych, umożliwiający wykonywanie dokładnych pomiarów obiektów przestrzennych o skomplikowanej budowie. Systemy kontrolno-pomiarowe tego rodzaju są wyposażone w różne trzpienie pomiarowe, zaawansowane systemy do mierzenia w trzech osiach (XYZ) i sondę lokalizacyjną. Dzięki temu mogą wykonywać pomiary różnych przedmiotów z zachowaniem najlepszej dokładności.

Ten rodzaj systemu może być wykorzystywany do pomiaru kół zębatych o dowolnym zarysie, odchyłek kształtu i położenia, a także wielu innych przedmiotów. Informacje o wymiarach elementów zmierzonych za pomocą tego systemu są przedstawiane w formie zbioru współrzędnych na drodze bezstykowej albo stykowej. Aby prawidłowo odczytać, a następnie zinterpretować wyniki badań, konieczne jest wykorzystanie komputera ze stosownym oprogramowaniem. Systematyczna kalibracja systemu pozwala zachować jego właściwości i precyzję pomiarową na długo.

Firma NA Technology, dostawca nowoczesnych systemów pomiarowych, oferuje maszyny współrzędnościowe o zróżnicowanej budowie, parametrach i zastosowaniu. To pozwala na wybór systemu najlepiej dopasowanego do potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Przemysłowe systemy wizyjne

Systemy kontrolno-pomiarowe obejmują też systemy wizyjne dla przemysłu. Systemy machine vision o zaawansowanych możliwościach technologicznych, inteligentne kamery, oraz czujniki stają się coraz powszechniejszym elementem wyposażenia nowoczesnych linii produkcyjnych. Systemy te pozwalają na dokładne pomiary i analizy właściwości produktów na kolejnych etapach ich tworzenia. Dzięki projektowaniu i tworzeniu systemu wizyjnego od podstaw firma NA Technology może w pełni dostosować to rozwiązanie do indywidualnych wymogów przedsiębiorstwa. Przemysłowe systemy wizyjne pozwalają na w pełni zautomatyzowane, bezdotykowe badanie obiektów i produktów.

Pomiary bezkontaktowe

Czujniki prądów wirowych, czujniki optyczne do pomiaru odległości czy też czujniki sond konfokalnych znajdują szerokie zastosowanie przy automatyzacji pomiarów bezkontaktowych. Elementy te sprawdzają się zwłaszcza w zakładach produkcyjnych przemysłu lotniczego, samochodowego, maszynowego oraz innych branż.

Dzięki zastosowaniu bogatej palety rozwiązań technologicznych o zróżnicowanych możliwościach oraz profesjonalnych czujników możliwe jest uzyskanie dużej precyzji pomiarowej, oraz wygody użytkowania systemu. Ponadto szerokie możliwości konfiguracyjne wspomnianych części czynią system praktycznym oraz potrzebnym elementem współczesnych instalacji technologicznych. Co istotne, umożliwiają też samodzielne stosowanie sprzętów, np. w ramach wykonywania powtarzalnych i prostych pomiarów wyrobów.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *