Rozdzielczość monitora a jego użytkowanie

Rozdzielczość należy do najważniejszych parametrów każdego monitora. W znacznej mierze to właśnie ona wpływa na jakość obrazu. Wyraża się ją w liczbie pikseli, ułożonych w poziomie i pionie. Jak przekłada się to na komfort pracy z urządzeniem? Jak wybrać odpowiednią dla siebie rozdzielczość? Zapraszamy do lektury.

Jakie są rodzaje rozdzielczości w monitorach?

Najniższa rozdzielczość, jaką spotyka się we współczesnych monitorach, to HD. Wynosi ona 1280 x 1024 pikseli lub – w przypadku monitorów panoramicznych – 1280 x 720 pikseli. Dodajmy, że jako pierwsza podawana jest liczba pikseli w poziomie, a następnie w pionie. Same piksele, oznaczane skrótem px, to najmniejsze elementy wyświetlane na ekranie, ułożone w rzędach i liniach, w danym momencie świecące się na jeden kolor. Dlatego im jest ich więcej, tym bardziej szczegółowy staje się obraz. Lepszą jakość zapewnia już rozdzielczość Full HD, 1920 x 1080 pikseli, jednak powoli się od niej odchodzi na rzecz Wide Quad HD (2560 x 1440 px), 4K / Ultra HD (2840 x 2160 px) oraz będącej dziś technologicznym szczytem 8K (7680 x 4320 px). Podane w nawiasach wartości dotyczą panoramicznych monitorów o najpowszechniejszej obecnie proporcji ekranu 16:9.

Jak rozdzielczość wpływa na użytkowanie?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że rozdzielczość wpływa znacząco na komfort oglądania. Im jest wyższa, tym wyraźniejsze stają się wszystkie szczegóły, a oczy użytkownika zdecydowanie mniej się męczą. Jeżeli spędzasz wiele godzin przed monitorem, warto zainwestować w jak najlepszą rozdzielczość. Pamiętaj jednak, że parametr ten musi być dobrze zgrany z wielkością ekranu. Należy sprawdzić wartość dpi – dot per inch, czyli liczbę pikseli przypadającą na jeden cal. Wartość ta powinna wynosić około 90-100 dpi. W przypadku monitorów WQHD optymalna długość przekątnej ekranu to 32 cale. Z kolei urządzenia 4K powinny mieć co najmniej 40 cali. Praca na tak dużym wyświetlaczu może jednak sprawiać dyskomfort wielu użytkownikom. Dlatego inwestowanie w tak dużą rozdzielczość często okazuje się złą decyzją.

Jaki monitor panoramiczny wybrać?

Ekrany o wysokiej rozdzielczości 4K i 8K znajdują zastosowanie przede wszystkim wśród profesjonalistów, szczególnie tych zajmujących się tworzeniem grafiki, obróbką zdjęć oraz montowaniem materiałów wideo. Tak duża ilość pikseli sprawdza się także w przypadku telewizorów, które służą do oglądania filmów w wysokiej jakości oraz jako wyświetlacz do konsoli. Jeżeli jednak do grania używasz komputera, wówczas siedzisz blisko monitora, więc optymalne warunki zapewnią monitory panoramiczne o przekątnej ekranu 24-32 cala oraz rozdzielczości WQHD. Osoby, które sporadycznie grają w mniej wymagające tytuły i czasem zdecydują się obejrzeć jakiś film lub serial, spokojnie zadowolą się monitorem Full HD. Z kolei, gdy komputer jest używany wyłącznie do przeglądania Internetu oraz prostej pracy na arkuszach kalkulacyjnych i w dokumentach tekstowych, w zupełności wystarczy rozdzielczość HD. W sklepie internetowym Hanzo z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie sprzęt.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *