Rodzaje uprawnień na drony

Latanie od zawsze stanowiło marzenie każdego człowieka. W końcu pojawiły się samoloty, które na tamte czasy, okazały się wielkim fenomenem. Teraz tego typu maszyny są już standardem. Za to w skali fenomenu można patrzeć na drony, czyli statki bezzałogowe, które w wielu przypadkach, pozwalają na to, aby spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy. Wiele osób nie powinno jednak zapomnieć o tym, że lataniem dronami może wymagać od nich wyrobienia odpowiednich uprawnień.

Loty VLOS i loty BVLOS

Korporacja SNH Drones tworzy świetne kursy dronowe. To właśnie na takich kursach (a właściwie to przed nimi) można spotkać się z takimi sformułowaniami, jak VLOS i BVLOS. Czy jest to ważne? Oczywiście, że tak. Od tego bowiem zależne jest to, z jakich uprawnień będzie można korzystać. Warto zapoznać się z dokładnym opisem, aby wiedzieć, z jakimi możliwościami będzie się miało do czynienia. Każde z tych szkoleń pozwala na podejście do egzaminu. Pozytywny wynik pozwoli na zdobycie świadectwa UAVO czyli certyfikat kompetencji pilota. Obydwa rodzaje kursów dzieli się na dwie części – teoretyczną i praktyczną.

Visual Line of Sight (VLOS)

Oznacza to nic innego, jak możliwość latania statkiem w zasięgu wzroku. UAVO VLOS daje możliwość latania dronem, kiedy operator lub jeden z wyznaczonych obserwatorów, na bieżąco monitoruje gdzie maszyna się znajduje. Nie dopuszczona jest utrata z zasięgu wzroku. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy dron ulegnie awarii i spadnie na ziemię. Warto jednak, zanim maszyna zostanie wypuszczona w górę, skontrolować jej stan. Dlaczego tak ważne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego? Po to, aby każdy operator mógł zareagować na ewentualne niebezpieczeństwo, jeżeli w pobliżu znajdą się niedozwolone przedmioty lub osoby.

Beyond Visual Line of Sight (BVLOS)

Loty poza zasięgiem wzroku. Uprawnienia zaliczane do specjalistycznych. To kolejny krok do tego, aby poszerzyć swoje możliwości zawodowe. UAVO BLOS dedykowane jest m.in. do wykonywania lotów operacyjnych i automatycznych. Osoba, która będzie posiadała te uprawnienia, będzie mogła sterować dronami do wagi 4kg lub 25 kg. Coraz więcej osób zaczyna patrzeć pożądliwie w kierunku tego typu uprawnień. Za pośrednictwem snh-drones można rozwinąć lepsze umiejętności.

Uprawnienia na drona

Każda osoba, która posiada drona cięższego niż 249 g lub o niższej masie, ale z wbudowanym rejestratorem obrazu, powinna zarejestrować się jako operator tych maszyn. Trzeba wejść na stronę urzędu lotnictwa cywilnego, gdzie trzeba zapisać się jako operator drona i pilot bezzałogowych statków powietrznych. Na każdym dronie powinien znaleźć się bowiem numer operatora. Aby jednak móc to uczynić potrzebne jest takie szkolenie. Warto więc skorzystać z takiej możliwości, aby być pewnym tego, że bez trudu będzie można wykonywać takie loty. Tym bardziej że brak pozwolenia, przy określonych możliwościach danego wirnikowca, może sprawić, że zostanie nałożona kara finansowa lub też operator zostanie pociągnięty do innych konsekwencji prawnych.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *