Jak zlokalizować wyciek wody w lokalach mieszkalnych i nie tylko?

Woda zalewająca mieszkanie, dom zalany wodą, lokal komercyjny, który obfituje w nadmiar wody na podłodze – to koszmary, jakie mogą się urzeczywistnić w najmniej spodziewanym momencie. Do wycieku wody dochodzi z różnych przyczyn. Jedną z nich mogą być chociażby stare rury. Nie ma jednak gdybać nad tym „dlaczego?’. Trzeba działać jak najszybciej, aby owa dziura w instalacji została zlikwidowana jak najszybciej.

Różne metody lokalizacji wycieków

Lokalizacja wycieków wody https://przeciek24.com możliwa jest na różne sposoby. Można teraz ze spokojem odetchnąć, ponieważ nie oznacza to kucia wszystkich ścian, aby ową nieszczelność zlokalizować. Do wyboru są różne metody lokalizacji wycieków, jakie stosowane są przez specjalistyczne firmy, które wiedzą, że owe namierzanie można wykonać w sposób jak najmniej inwazyjny.

Termowizja – badanie potwierdzające wyciek

Jedna z takich metod, która użytkowana jest również do sprawdzania szczelności budynków, jeżeli ktoś chciałby zlokalizować uciekające ciepło. Urządzenia termowizyjne wykorzystują fale elektromagnetyczne, które są w stanie sprawdzić przez ścianę co tak naprawdę się dzieje. Na ekranie pojawia się tzw. termogram, który pozwala dostrzec obraz tego i ewentualnie wydobywającej się wody w niedozwolonym miejscu w instalacji. Badanie należy do tych bezinwazyjnych, cieszących się dużą popularnością.

Geofon, który „słyszy” wycieki wody

Można tą metodę stosować zarówno, jeżeli chodzi o rurociągi wody pitnej, jak również w tradycyjnych sieciach ciepłowniczych. Warunek jest jeden – woda musi wydobywać się pod wpływem ciśnienia. Pozwala to na stworzenie szumu, który jest „słyszalny” dla geofonu. Urządzenie przykłada się do wskazanych miejsc, aby wykryć wyciek. Jest to na tyle inteligentne urządzenie, że pozwala również na namierzenie uszkodzonych miejsc na rurze – bez konieczności skuwania całej powierzchni.

Loggery do wycieków wody

Jedna z najnowszych metod lokalizacji. To urządzenie, które łączy w sobie funkcję rejestratora i korelatora szumów w jednym. Loggery są tak wykonane, że umożliwiają one pomiar w kilku miejscach naraz – co pomaga również przyspieszyć cały proces. Nazywa się tą metodę akustyczną.

Badanie sondami wgłębnymi

Metoda dedykowana nie tylko dla przedsiębiorstw. Można pokusić się o jej wykonanie także w warunkach domowych. Podczas tego badania nie trzeba opróżniać wody z instalacji. Sonda wyposażona jest w specjalny mikrofon, który pozwala na wykrycie nawet najmniejszych nieszczelności sieci hydraulicznej.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *