Czy pogoda wpływa na ciśnienie w oponach?

Pogoda jest jednym z wielu czynników, które w odczuwalny sposób przyczynić się mogą do obniżenia poziomu bezpieczeństwa jazdy. W nowoczesnych oraz wyposażonych w specjalistyczne czujniki samochodach utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w oponach jest dużo łatwiejsze, ponieważ parametr ten jest monitorowany automatycznie przez komputer pokładowy. Jeżeli w trakcie jazdy lub rozruchu wykryte zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości (np. zbyt niskie ciśnienie w prawej przedniej oponie), na ekranie kokpitu powinien wyświetlić się stosowny komunikat. Pomimo wygody, jaką są w stanie zapewnić nam elektroniczne systemy wspomagania, trzeba pamiętać, że odpowiedzialność wciąż spoczywa na barkach kierowców. Jak samodzielnie sprawdzić ciśnienie w oponach samochodowych? Ile barów powinno być w oponach motocyklowych? Kiedy pogoda może odczuwalnie obniżyć ciśnienie w oponach? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.

Dlaczego ciśnienie opony spada najczęściej w okresie wczesnozimowym?

W Polsce najbardziej odczuwalny spadek ciśnienia w oponach wystąpić może przede wszystkim wczesną zimą lub wiosną. Dotyka to głównie wszystkich kierowców, którzy parkują na świeżym powietrzu, a nie w zabudowanym garażu. Ciśnienie opony samochodowej oraz motocyklowej spada najczęściej z powodu gwałtownych wahań temperatury.

Jak samodzielnie sprawdzić, czy opony mają prawidłowe ciśnienie?

Najprostszym i zarazem darmowym sposobem na to, aby zweryfikować poziom ciśnienia w oponach, jest wycieczka na stację benzynową. W zdecydowanej większości przypadków znaleźć tam można w pełni sprawny kompresor, który ze względu na obowiązujące przepisy wyposażony musi być również w ciśnieniomierz. Żeby sprawdzić poziom ciśnienia w poszczególnych oponach, wystarczy jedynie odkręcić wentyl i zamocować w nim dyszę pistoletu kompresora. Jeżeli chodzi o opony samochodowe, najczęściej zaleca się, aby ciśnienie utrzymywało się na poziomie około 2.2 barów, ale zdecydowanie bezpieczniej jest trzymać się wytycznych producenta ogumienia.

Jak prawidłowo nadmuchać opony motocyklowe?

Podobnie jak w przypadku ogumienia samochodowego, opony motocyklowe także powinno się pompować zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku motocykli bardzo istotna jest także kwestia tego, gdzie znajduje się dana opona, ponieważ zalecane przez producenta wartości z reguły nie będą identyczne dla przedniej i tylnej opony. Zbyt niskie lub wysokie ciśnienie ogumienia odczuwalnie pogarsza właściwości trakcyjne, podnosi spalanie i skraca żywotność opony niezależnie od jej rodzaju. Warto pamiętać też o tym, by nie sprawdzać nigdy ciśnienia w rozgrzanych oponach, ponieważ wzrasta ono wraz z temperaturą i zaburza precyzyjny odczyt. Szczegółowe informacje dotyczące dopuszczalnego zakresu oraz zalecanego poziomu ciśnienia dla danego pojazdu znaleźć można zawsze w instrukcji producenta. Mając na uwadze, iż to właśnie opony odpowiedzialne są za przenoszenie mocy silnika, nie sposób się dziwić, dlaczego w przypadku motocykli tak bardzo istotna jest kwestia utrzymania prawidłowego ciśnienia.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *