Czego potrzebujemy do kasacji pojazdu?
Każdy właściciel starszego pojazdu powinien liczyć się z tym, że samochód może ulec awarii, której nie będzie opłacało się już naprawić. Usunięcie usterki sprzęgła czy silnika może kosztami przewyższać wartość auta. Sprzedaż przestarzałego pojazdu to również trudne zadanie. Dla wielu właścicieli samochodów w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest złomowanie auta. Jak przygotować się do takiej procedury? Co jest potrzebne? Na co zwrócić uwagę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Kasacja pojazdów – jak się do niej przygotować?
Pierwszym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniej firmy, która w legalny sposób zajmie się złomowaniem samochodu. Taki skup aut do kasacji musi mieć zezwolenie na prowadzenie działalności od marszałka województwa. Jeśli w okolicy znajduje się kilka takich podmiotów, warto skontaktować się ze wszystkimi i porównać oferty. Najlepsze firmy proponują nie tylko wyższe kwoty za złomowane samochody, ale także dodatkowe usługi, jak np. odbiór pojazdu prywatną lawetą. Następnym krokiem jest wycena auta do kasacji – prostego przeglądu dokona pracownik skupu, który sprawdzi, czy samochód nadaje się do rozbiórki na części oraz, czy ma niezbędne dokumenty. Podczas spotkania może zostać także oszacowana wartość pojazdu.
Skup aut do kasacji – jakie dokumenty potrzebne?
Po znalezieniu specjalistów, którzy zajmą się złomowaniem samochodu, trzeba zgromadzić wymagane dokumenty. Niezbędny będzie dowód rejestracyjny pojazdu, tablice rejestracyjne oraz karta pojazdu, jeśli została wydana. Gdyby doszło do sytuacji, w której dowód rejestracyjny auta do kasacji został zatrzymany przez policję, niezbędna będzie notatka sporządzona przez funkcjonariuszy. Nie można zapomnieć o dowodzie osobistym, potwierdzającym naszą tożsamość, a jeśli samochód przekazuje do złomowania inna osoba, niż właściciel, konieczne będzie okazanie upoważnienia. Czasami zdarzają się sytuacje, w których do danego pojazdu prawa ma kilka osób. Wtedy wymaga się okazania zgody na kasację, podpisanej przez wszystkich właścicieli. Dopełniając formalności, warto upewnić się również, że auto ma czytelny numer VIN.
Po zgromadzeniu wszystkich dokumentów można udać się do skupu aut, w którym przeprowadzana jest kasacja pojazdów. Na miejscu samochód zostanie zważony (powinien mieć minimum 90% masy określonej w dowodzie rejestracyjnym) i ostatecznie wyceniony. Akceptacja oferty będzie skutkowała przekazaniem pieniędzy oraz przygotowaniem trzech egzemplarzy dokumentu, poświadczającego kasację auta. Jeden z nich pozostanie w skupie, drugi trafi do właściciela, a trzeci powinien zostać przekazany przez niego do odpowiedniego Wydziału Komunikacji. Firma sporządzi także pismo o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu i tablic rejestracyjnych.
Auto oddane do kasacji – o czym jeszcze pamiętać?
Ostatnie kroki, które musi wykonać właściciel samochodu do kasacji, to wyrejestrowanie auta w urzędzie w terminie do 30 dni od czasu przekazania pojazdu do skupu, oraz powiadomienie ubezpieczyciela o zaistniałej sytuacji. W tym drugim przypadku można otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony – wystarczy przedstawić firmie ubezpieczeniowej kopię wcześniej otrzymanego dokumentu, potwierdzającego złomowanie.