Słodka chmurka, której nikt nie jest w stanie się oprzeć

Wata cukrowa to kultowy słodycz, którego każdy będąc dzieckiem na pewno bardzo pragnął spróbować. W końcu kto nie chciałby zjeść słodkości podanej w formie puchu, przypominającego letnie chmury? Wiele osób jest jej fanem na lata, zwłaszcza że jest to produkt, który najczęściej możemy spotkać na specjalnych okazjach i wydarzeniach. Dla największych amatorów waty cukrowej jest na szczęście możliwość kupienia jej na co dzień w specjalnych pudełkach, które umożliwiają zachowanie jej wyjątkowej struktury i smaku.

Czym właściwie jest wata cukrowa

Wszyscy ją jemy zafascynowani jej strukturą, często zastanawiając się nad tym, jak to jest możliwe nawinąć tak delikatny słodycz na patyk. Dzieje się tak w skutek procesu topienia cukru, który przybiera postać płynną. Dzięki odpowiedniemu wirowaniu płynu przez maszynę, kropelki odłączają się od całości i tężeją w powietrzu, co tworzy cukrowe nitki. To właśnie one są nawijane na patyk i zawijane wokół, jedna na drugiej. Stąd jej słodki smak.

Jaki geniusz na to wpadł?

Jak wiadomo, słodycze są zmorą dentystów, ponieważ przyczyniają się do powstawania na zębach dzieci próchnicy. Tym bardziej ciekawy jest zatem fakt, że pierwsza wata cukrowa została stworzona przez… dentystę! William Morrison, wraz z producentem cukierków – Johnem Whartonem wpadli na pomysł skonstruowania maszyny do produkcji waty cukrowej. Pierwszy raz została zaprezentowana w 1904 roku w Saint Louis, podawana w pudełkach. Wynalazcy odnieśli wtedy ogromny sukces, sprzedając aż około 70 tysięcy pudełek!

Ponad stuletni przysmak nadal popularny

Wata cukrowa sprzedawana jest na całym świecie po dziś dzień, a jej popularność nie słabnie. Jest prosta w produkcji, ponieważ jedynym potrzebnym składnikiem jest cukier. Paradoksalnie czyni to ją zdrowszą od wielu innych słodyczy, gdyż na ogół nie zawiera ona żadnej chemii i konserwantów. Możemy ją dostać w wielu smakach i kolorach na candybike.com.pl, gdzie znajdziemy również opcję wynajęcia całego stoiska na swoje wydarzenie! Jest odpowiednia dla osób w każdym wieku, więc może stanowić element każdej imprezy. Jej wielkość często robi wrażenie, jednak jest ona spowodowana głównie dużą ilością powietrza, więc w praktyce nie jemy jej aż tak wiele, co sprawia że tym bardziej warto sobie na nią czasem pozwolić. Na jej popularność wpływa również wizualna część procesu produkcji, która przyciąga wiele zafascynowanych dzieci obserwujących jak latająca chmurka oplata patyk i staje się coraz większa. Rozbudza to wyobraźnię i na zawsze zostaje słodkim wspomnieniem.

 

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *