Rozdzielnia elektryczna – jaką wybrać do domu?

Odpowiednio dostosowana do potrzeb danego miejsca rozdzielnica gwarantuje bezpieczne oraz wydajne funkcjonowanie instalacji elektrycznej. Dlatego należy dobrze się zastanowić nad wyborem produktu.

Pojemność rozdzielni elektrycznej

Im większy dom, tym większa rozdzielnia jest potrzebna. Nie musi to jednak oznaczać, że skrzynka będzie zajmować dużo miejsca. Markowa rozdzielnia elektryczna ma większą pojemność dzięki przemyślanej konstrukcji. W związku z tym może być stosunkowo niewielka, lecz posiadać więcej zacisków neutralnych. A to pozwala zamontować dodatkowe zabezpieczenia różnicowoprądowe.

Warto przy okazji pamiętać, że zakup nieco większej ponad aktualne potrzeby rozdzielnicy elektrycznej może okazać się dobrym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ istnieje duża szansa, że w przyszłości dom wzbogaci się o kolejne urządzenia wymagające kolejnych obwodów oraz aparatów zabezpieczających.

Rozdzielnica natynkowa czy podtynkowa?

Kolejną kwestią wartą rozważenia jest sposób montażu. W domach jednorodzinnych stosuje się dwa rozwiązania: podtynkowe lub natynkowe. Model podtynkowy jest trudniejszy w montażu, ponieważ wymaga kucia ścian i dodatkowego wykończenia. Taka rozdzielnia elektryczna zajmuje jednak mniej miejsca. Jest więc niezastąpiona w wiatrołapach lub przedpokojach. Z kolei model natynkowy można zamontować dosłownie wszędzie bez martwienia się o kucie ścian. Oczywiście będzie bardziej widoczny, ale mniejszy koszt montażu jest w stanie zminimalizować wszelkie wady.

Kwestia bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo domowników jest najważniejsze. Dlatego eksperci polecają inwestycję w rozdzielnię elektryczną z zaciskami oznaczonymi symbolem N lub PE. Zapewniają one ochronę przed bezpośrednim dotknięciem. Ważne też, aby produkt spełniał wymagania ochronne II klasy, a więc posiadał izolację wewnętrzną. Należy jeszcze upewnić się, że rozdzielnica elektryczna została wyprodukowana zgodnie z obowiązującą normą PN-EN 60439-3.

Estetyka też ma znaczenie

Nie można zapomnieć o kwestii może pobocznej, ale widocznej. Mowa o wyglądzie skrzynek. Nie zawsze da się je zamontować w takim miejscu, aby nie rzucały się w oczy. To problem zwłaszcza w mniejszych domach. Na szczęście znajdujące się w ofercie sklep.doko.pl rozdzielnie wyróżniają się nawet pod tym względem. Zostały zaprojektowane z myślą o dopasowaniu się do każdej przestrzeni. Dlatego korzystają z uniwersalnych rozwiązań oraz podstawowej kolorystyki. Dzięki temu rozdzielnie elektryczne nie dominują wizualnie w pomieszczeniu ani nie skupiają na sobie uwagi.

Sklep.doko.pl z profesjonalnymi rozdzielniami elektrycznymi

Aby mieć pewność, że produkt spełni wszystkie wspomniane powyżej wymagania, należy zawsze korzystać z oferty zaufanych dostawców. Pod tym względem nasz asortyment nie zawiedzie żadnych oczekiwań. Sklep.doko.pl to starannie wyselekcjonowane produkty uznanych marek, takich jak Kubiak, Hager czy Eaton.

Zachęcamy więc do zaznajomienia się z naszą ofertą oraz kontaktu telefonicznego lub mailowego, podczas którego doradzimy wybór najkorzystniejszego rozwiązania dla danego domu.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *