Jak sprawdzić jaki mam RAM

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych parametrów każdego komputera i laptopa, odpowiadający za możliwość komfortowego korzystania z naszych urządzeń. W jaki sposób RAM działa w komputerze i za co dokładnie odpowiada? Jak sprawdzić jaki typ RAM jest w moim urządzeniu i jaka jest jego wielkość? Czy ilość RAM w moim komputerze jest wystarczająca, by bez najmniejszego problemu uruchomić najnowsze gry na rynku?

Za co odpowiada RAM w komputerze

Na samym początku wyjaśnijmy sobie, czym dokładnie jest pamięć RAM w komputerze i za co odpowiada. Jest to podzespół, który w praktyce ma kluczowe znaczenie w ogólnie pojętej wydajności naszego komputera. Pamięć RAM zastosowana w naszym urządzeniu wpływa bezpośrednio na szybkość działania komputera oraz na czas uruchamiania wszystkich aplikacji, począwszy od zakładek w wyszukiwarce aż po najbardziej wymagające gry komputerowe. W pamięci RAM znajdują się wszystkie informacje o bieżących procesach, które są wykonywane przez nasz komputer. Jeśli zatem w jednym momencie wykonujemy kilka operacji jednocześnie, a sam system operacyjny niezależnie od nas także realizuje pewne operacje w tle, wszystkie te zdarzenia obciążają pamięć RAM. Jeśli zatem w naszym komputerze nie ma zbyt dużo pamięci, a my obciążamy system wieloma wątkami naraz, może to wpłynąć na spowolnienie pracy urządzenia.

Jak sprawdzić jaki i ile mam RAM?

By mieć pełną świadomość potencjału naszego komputera lub laptopa, warto dowiedzieć się, jakim RAMem dysponujemy, a także ile pamięci jest włożonych do naszego urządzenia. Jak to sprawdzić? Na szczęście to bardzo prosta procedura, która nie wymaga od nas wykorzystania żadnego zewnętrznego oprogramowania. W pierwszej kolejności musimy udać się do Menedżera zadań (task manager) i z jego poziomu wybrać zakładkę Wydajność. W tej zakładce drugie pole zatytułowane Pamięć umożliwi nam uzyskanie wszystkich informacji o pamięci RAM. Z tego poziomu dowiemy się, jaka jest ilość RAM, czy jest to pamięć typu DDR3,  czy nowsza generacja DDR4, a także uzyskamy pełne dane o szybkości i liczbie dodatkowych gniazd RAM.

Ile RAM potrzeba do mojego komputera?

Informacja o ilości RAM może nam się przydać do oceny, czy najnowsze produkcje będą działały płynnie na naszym komputerze. Obecne produkcje wymagają od graczy posiadania komputerów wyposażonych w 8 GB RAM, co jest wartością optymalną. Jeśli jednak chcemy cieszyć się nowościami w najwyższej jakości przez dłuższy czas, konieczne będzie zainwestowanie w dodatkowe kości RAM tak, by nasz komputer dysponował imponującym parametrem 16 GB RAM.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *