O czym napisać artykuł do gazetki szkolnej?
Pisanie do gazetki szkolnej może być świetnym ćwiczeniem dla osób pragnących zostać dziennikarzami. Uczniowie mogą ćwiczyć swój styl pisania i umiejętność zbierania informacji. Na opiekunie takiej gazetki spoczywa zaś ogromny obowiązek. Musi sprawić, by gazetka była ze sobą spójna i ciekawa, a artykuły w niej zamieszczone opisywały w ciekawy sposób otaczającą nas rzeczywistość. Należy przypilnować, by nie doszło do manipulacji faktami, by zakłamać historię dla lepszego tytułu i większej popularności.
O czym można napisać artykuł do gazetki szkolnej?
Teoretycznie pisać można o wszystkim. Gazetka szkolna nie musi opierać się stricte na wydarzeniach z życia szkoły i ploteczkach z nią związanych. Można pisać również artykuły o wydarzeniach związanych z osiedlem, miastem, czy krajem. Można również napisać o życiu kulturalnym, na przykład filmach, czy muzyce. Należy jednak pamiętać, że tego typu artykuły można znaleźć bez problemu w internecie, czy prasie tematycznej. Na pewno będzie to jednak ciekawa odskocznia i może zachęcić niektórych do zapoznania się z jakimś niszowym zespołem, czy nieznanym, acz wyjątkowo ciekawym serialem. Warto się więc zastanowić, czy nie warto wprowadzić kącika kulturalnego, w którym co numer pojawiać się będzie ciekawy felieton poświęcony sztuce. Albo takiego, w którym wypisane będą najciekawsze naukowe wydarzenia, czy wystawy odbywające się w okolicy.
Jak pisać o życiu szkoły?
Pisanie artykułów poświęconych szkole nie jest łatwe. Trudno jest co numer stworzyć ciekawy artykuł o wydarzeniach szkolnych. Nie zawsze jest jakiś konkurs, czy pani od biologii okazuje się być w ciąży. Trzeba więc się wysilić i pomyśleć jak ciekawie napisać o błahych problemach, których zazwyczaj się nie zauważa. Że na przykład w sali 101 podczas pisania na tablicy nic nie widać, bo ta jest złej jakości, czy że w szatniach jest problem z zamkami. Ile też numerów gazetki można poświęcić na roztrząsaniu problemu braku higieny i nie braniu prysznica po wyczerpującej lekcji wychowania fizycznego, mimo iż dostęp do pryszniców jest.
Można też posunąć się kącika plotkarskiego. Systematycznie pisać pisać o ciekawych wieściach, które chodzą po szkole i które niekoniecznie są prawdą. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że to iż pan dyrektor przytula panią sekretarkę to plotka i niekoniecznie taka jest prawda. Można też pochylić się nad źródłem powstania tej plotki i dlaczego ktoś miałby ją w ogóle rozprzestrzeniać.
Pisanie może wydawać się proste, jednak wcale takie nie jest. Nawet wydawanie gazetki szkolnej jest niezwykle pracochłonnym hobby. Zwłaszcza jeśli chce się zachować mniej więcej identyczną ilość stron i treści w każdym numerze. Jak widać pisać można o wszystkim, należy jednak robić to z głową i uczciwie, nie zakłamując faktów i niczego nie pomijając. Na tym właśnie polega rzetelne dziennikarstwo i tego powinno się uczyć już od najmłodszych lat.
Bez większych zastrzeżeń się czyta ten artykuł. Dzięki, polecam go dalej.