Hulajnoga elektryczna dla dziecka – w jakim wieku?
Akumulatorowa hulajnoga to zdecydowanie jeden z najmodniejszych gadżetów ostatnich lat i sprawdzony pomysł na prezent dla dziecka. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że podobnie jak inne pojazdy, kierowanie nią wiąże się z odpowiedzialnością za siebie oraz innych. I choć jazda na dwóch kołach może sprawić mnóstwo frajdy naszej pociesze, wielu rodziców zastanawia się, jaki wiek będzie odpowiedni, by obdarować malucha takim podarunkiem. Od ilu lat dziecko może kierować hulajnogą i co na temat mówią przepisy?
Hulajnoga elektryczna dla dziecka, a prawo drogowe
Od kilku lat na polskich ulicach jesteśmy świadkami prawdziwego boomu na hulajnogi oraz inne pojazdy akumulatorowe, takie jak np. elektryczny skuter. Wydawać by się mogło, że skala zainteresowania tego rodzaju pojazdami przerosła wszystkich – włącznie z osobami odpowiedzialnymi za tworzenie przepisów ruchu drogowego. Jeszcze do niedawna w polskim prawie kompletnie nie istniały regulacje dotyczące kierowania hulajnogą elektryczną czy parkowania jej. Obecnie, kwestie te zostały usankcjonowane, a kierujący pojazdami akumulatorowymi, podobnie jak osoby jeżdżące rowerami, skuterami czy innymi środkami transportu, muszą stosować się do przepisów Kodeksu drogowego.
Od ilu lat można kierować hulajnogą elektryczną?
Jeśli Twoim pomysłem na prezent jest hulajnoga elektryczna dla dziecka, musisz wiedzieć, że prawo drogowe bardzo wyraźnie precyzuje kwestię wieku, od jakiego można samodzielnie użytkować tego rodzaju sprzęt na drogach publicznych. Ustawodawca określił, że dziecko może poruszać się na niej samemu pod warunkiem ukończenia 10 lat. Młodsze dzieci mogą prowadzić tego rodzaju pojazd wyłącznie pod opieką osoby dorosłej i jedynie w strefie zamieszkania.
W praktyce oznacza to, że dziecko, które nie ukończyło 10 lat, nie ma prawa samodzielnie przemieszczać się pojazdem akumulatorowym po mieście. Warto o tym pamiętać, decydując się na zakup hulajnogi bądź elektrycznego skutera. Osoby pełnoletnie nie potrzebują żadnych uprawnień do kierowania tego rodzaju pojazdami, dokładnie tak, jak w przypadku jazdy rowerem. Oczywiście nie oznacza to, że ktokolwiek kierujący elektryczną hulajnogą jest zwolniony ze znajomości przepisów ruchu drogowego! Warto więc towarzyszyć dziecku w trakcie jego pierwszych przejażdżek, bez względu na to, czy ukończyło ono 10 lat, czy jego wiek pozwala wyłącznie na jazdę pod opieką dorosłego.
Kupno hulajnogi – o czym jeszcze pamiętać?
Nie ulega wątpliwościom, że hulajnoga elektryczna dla dziecka to doskonały pomysł na prezent. Warto jednak zaznaczyć, że bezpieczna jazda, zarówno samodzielnie, jak i pod opieką dorosłego, wymagać będzie zdobycia pewnych umiejętności. Właśnie dlatego dobrze udzielić młodemu adeptowi jazdy kilku cennych wskazówek dotyczących tego, jak zachowywać się na drodze, chodniku oraz ścieżce rowerowej. Warto również, wraz z pojazdem, wyposażyć dziecko w kask, oraz ochraniacze łokci i kolan, które zabezpieczą je przed szkodliwymi konsekwencjami ewentualnego wypadku.