Jak stworzyć idealny kompostownik?

Posiadając działkę, czy ogród warto zainteresować się tematem kompostownika. Można na nim składować wszystkie naturalne odpady, które dzięki procesowi rozkładu wspaniale użyźnią glebę i wspomogą rozwój nowych roślin. Ponadto dzięki kompostownikowi można zaoszczędzić na wywozie śmieci, poprzez brak potrzeby wyrzucania tak zwanych odpadów zielonych. Należy bowiem pamiętać, że na kompost nie wyrzuca się tylko naturalnych śmieci z ogródka. Oprócz uschniętych kwiatów, czy skoszonej trawy, z powodzeniem można wyrzucać skórki od banana, skorupki jajek, obierki od ziemniaków, a także inne odpadki kuchenne.

Jak stworzyć idealny kompostownik?

Stworzenie kompostownika jest banalnie proste. Nie trzeba nawet kupować specjalnych pojemników na składowanie, choć czasem warto się w nie zaopatrzyć, gdyż ułatwiają utrzymanie odpadów zielonych w należytym porządku. Wystarczy przeznaczyć kawałek nieużywanej ziemi, najlepiej wzdłuż płotu, by stworzyć kompost.

Tworząc kompostownik trzeba zdać sobie sprawę, że od czasu do czasu należy składowane odpady zielone przerzucić, by lepiej i bardziej równomiernie zachodził proces gnilny. Jedni by ułatwić sobie taką pracę przeznaczają spory pas ziemi wzdłuż ogrodzenia i tworzą długi i niski mur gnijących roślin. Inni wolą zaopatrzyć się w specjalne kosze oferowane przez sklepy ogrodnicze i systematycznie zmieniać miejsce wyrzucania resztek. Kiedy pierwszy kosz jest pełen, zaczynają wyrzucać odpady zielone do drugiego, a gdy ten zacznie się powoli zapełniać, pobierają zgniłe resztki z pierwszego. Drugi sposób polecany jest szczególnie dla osób posiadających duże ogrody lub takich, które na niewielkiej posiadłości mają zasiane lub posadzone ogromne ilości roślin.

Co warto wiedzieć o kompostownikach?

1. Trzeba pamiętać, że niektóre resztki kuchenne zakwaszają glebę. W przypadku, gdy ma się sporo kwiatów w ogrodzie nie stanowi to problemu, gdyż wrzucona raz w tygodniu cytryna, czy wylana co miesiąc woda z ogórków, krzywda ogrodowi nie zrobi. W przeciwnym razie należy unikać wyrzucania resztek po ogórkach kiszonych i kiszonej kapuście oraz cytrusów.

2. Kawałki tektury oraz wilgoć ułatwiają zachodzenie procesów gnilnych. Warto podrzeć rolkę po zużytym papierze toaletowym i wrzucić ją na kompost.

3. W kompoście lubią mieszkać ślimaki, zwłaszcza te gołe. Należy uważać, co wyrzuca się pod roślinki, by nie okazało się, że piękna dalia została bezczelnie zeżarta.

4. Kompost zamieszkują również bardzo chętnie glizdy. Te stworzenia są pożądane w glebie, gdyż ją użyźniają. Wędkarze również się ucieszą, gdyż mogą założyć sobie darmową hodowlę przynęt.

5. Kompost lubi śmierdzieć, należy więc uważać, gdzie się planuje go postawić. Najlepiej by był jak najbardziej oddalony od domu.

1 thought on “Jak stworzyć idealny kompostownik?”

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *