Kiedy najlepiej ocieplać dom?
Wiosna, lato, jesień, zima – która pora roku jest najbardziej odpowiednia na ocieplanie domu styropianem? Trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź, ponieważ kluczowe są takie czynniki jak temperatura i wilgotność zarówno powietrza, jak i ocieplanego podłoża. Jakie parametry będą odpowiednie do ocieplania domu? Podpowiadamy! Wybierając termin prac, trzeba pamiętać, że ocieplenie domu to nie tylko obkładanie ścian warstwą izolacyjną, ale też nakładanie na zewnątrz np. cienkowarstwowego tynku i malowanie elewacji. Ważne jest więc, aby ekipa pracowała od rozpoczęcia prac do ich zakończenia w optymalnym zakresie temperatur i wilgotności powietrza. Dzięki temu używane materiały budowlane i wykończeniowe będą mieć czas odpowiednio związać i wyschnąć.
Ocieplenie domu? Wiosną i latem
Przeważnie najlepsze warunki na ocieplenie domu i malowanie elewacji panują wiosną oraz latem. Wtedy między momentem rozpoczęcia prac i ich domknięciem panują przeważnie wysokie, dodatnie temperatury powietrza. Zależnie od obranej technologii górna granica ciepłoty powietrza i podłoża powinna wynosić ok. 25 stopni Celsjusza, a dolna 5. Jeśli szykuje się fala upałów, lepiej przesunąć moment ocieplania. W skwarze klej do mocowania styropianu do ściany może nie związać prawidłowo. Zbyt nagrzana ściana będzie prowadzić do szybkiego odparowywania wody z zaprawy klejowej. W przyszłości może to skutkować odpadaniem izolacji lub jej zwiększoną nasiąkliwością podczas opadów, a także pojawianiem się siatki pęknięć i przebarwień.
Czy robić ocieplenie domu jesienią i zimą?
Wielu inwestorów boryka się z problemem dostępności ekip remontowo-budowlanych w okresie wiosenno-letnim. W związku z tym decydują się nieraz na ocieplanie domu jesienią, a nawet zimą. Czy to błąd? Zimą zdecydowanie nie powinno się dokonywać termoizolacji budynków, ze względu na bardzo duże ryzyko wystąpienia przymrozków. Jesienią sprawa nie jest jednak tak oczywista. Wiele zależy bowiem od zapowiadanej pogody. Jeśli przez dłuższy czas, np. dwa tygodnie od momentu rozpoczęcia prac, nie będzie występować temperatura niższa niż 5 stopni Celsjusza, a także nie będzie opadów deszczu, można zdecydować się na ocieplenie domu jesienią.
Ocieplenie domu w deszczu? Tak, ale…
Zbliża się czas ocieplania Twojego domu i ekipa jest już zamówiona? Jednocześnie prognozy dotyczące opadów nie są zbyt optymistyczne? Jeśli nie ma możliwości przesunięcia terminu prac, warto zadbać o zminimalizowanie ryzyka wystąpienia błędów podczas pracy i problemów z ociepleniem w przyszłości. Specjaliści podkreślają, że wielkiej ostrożności i staranności wymaga wykonanie zewnętrznych warstw ocieplenia, a więc nałożenie tynku i malowanie elewacji. Najlepiej czekać z tymi pracami do tzw. okna pogodowego bez opadów. Nie należy też układać styropianu na mokrej lub wilgotnej ścianie. W przeciwnym razie woda z podłoża wniknie w zaprawę klejową, co może skutkować odklejaniem w przyszłości całych płyt i pękaniem tynku.
Szukasz profesjonalnej ekipy budowlanej, dla której ocieplenie domu i malowanie elewacji to żaden problem? Sprawdź naszych wykonawców!