Jaka będzie najlepsza lampa do czytania – podpowiadamy
Czytanie to nadal dla wielu osób ulubione zajęcie, któremu mogą oddać się po całym dniu pracy. W tym celu niezbędne okazuje się stworzenie odpowiedniego miejsca, które nie tylko zapewni wygodną pozycję podczas siedzenia, lecz także dostateczną ilość światła. Dobrze zorganizowane oświetlenie nie tylko poprawi komfort czytania, lecz także zapobiegnie nadmiernemu zmęczeniu oczu. Dlatego tworząc kącik czytelniczy, należy starannie wybrać lampę. Jak to zrobić? Poniżej podpowiadamy.
1. Lokalizacja lampy do czytania
Dobór lampy do czytania zależy przede wszystkim od miejsca, w którym oddajesz się lekturze. Jeżeli czytasz w łóżku, możesz wybrać kinkiet na ścianę. Zamontuj go z obu stron łóżka i ciesz się dostateczną ilością światła. Możesz również skorzystać z lampki nocnej stojącej na szafce obok łóżka podczas wieczornej lektury. Zadbaj jednak o to, aby lampka ta dostarczała odpowiednią ilość światła wieczorem.
Jeśli planujesz urządzić swój kącik czytelniczy w salonie i chcesz czytać na kanapie lub w fotelu wówczas warto wybrać lampę podłogową. Z kolei osoby czytające dużo przy biurku lub stole, mogą wybrać lampy stojące. Oświetlenie biurkowe ma na celu dostarczenie właściwej ilości światła uczniom, studentom oraz osobom pracującym na co dzień przy różnego rodzaju projektach w domu.
2. Moc żarówki i kolor mają znaczenie
Żarówki do czytania powinny dawać delikatne żółte światło o ciepłej barwie o mocy od 30 W w dzień do 40-50 W wieczorem. Do czytania należy zrezygnować z mocnych świetlówek i ostrego rażącego oczy światła. Optymalne okazują się współczesne lampki LEDowe. Ponadto należy unikać migających, wielobarwnych lamp w pobliżu miejsca czytania, ponieważ mogą one rozpraszać uwagę. Szukając oznaczeń na lampkach często zamiast tradycyjnych watów, można spotkać określenia w lumenach. Należy je przeliczać na 50%, czyli 40 watów to 500 lumenów, które dają dostateczną ilość światła do czytania.
Szukając właściwego oświetlenia, należy zwrócić uwagę na wskaźnik Ra, który definiuje oddawanie barw. Jest on określany w skali od 0 do 100 i pokazuje, w jaki sposób zostaje postrzegany kolor, na który pada światło danej żarówki. Maksymalny wskaźnik dla ludzkiego oka podczas czytania powinien wynosić maksymalnie 80 Ra.
3. Estetyka lampy
Ładny i elegancki klosz oraz stabilna konstrukcja mają równie istotne znaczenie, jak ostrość światła oraz usytuowanie lampy w odpowiednim miejscu. Wybierając lampę do czytania, należy zwrócić uwagę na jej estetykę. Przebywając wśród eleganckich przedmiotów łatwiej skupić uwagę i odpocząć. Warto wybrać lampę do czytania, która pozwoli zbudować niesamowity nastrój.
4. Czy sufitowa lampa wystarczy do czytania
Wiele osób zastanawia się nad sensem zakupu dodatkowej lampy do czytania. Niektórzy uważają, że wystarczy oświetlenie sufitowe. Jednak w wielu sytuacjach dodatkowe światło do czytania okazuje się konieczne. W przypadku uczniów i studentów lampka biurkowa jest niezbędna, podobnie, jeśli planujesz długie czytanie wieczorami w salonie na kanapie. Lampa to nie tylko dodatkowe źródło światła, to również element budujący nastrój sprzyjający skupieniu uwagi i koncentracji.