Rezonans magnetyczny Łódź

Rezonans magnetyczny jest diagnostyką stosowaną w szeroko pojętej medycynie. Badanie to pozwala bowiem na szybkie i skuteczne postawienie diagnozy. Co zatem warto wiedzieć o rezonansie magnetycznym?

Rezonans magnetyczny

Sama nazwa pochodzi od angielskich słów – magnetic resonance imaging, dlatego często możemy spotkać się ze skrótem MRI. Niemniej jednak, jest to technika wykorzystująca pole magnetyczne i fale radiowe, dzięki której możemy otrzymać medyczny obraz. Obraz taki przedstawia narządy i tkanki, dzięki czemu badanie to ma powszechne zastosowanie. Pomaga bowiem zdiagnozować poważne zmiany chorobowe takie jaki tętniak naczyń mózgu, zaburzenia układu wzroku i słuchu, stwardnienie rozsiane, nowotwory, choroby serca, wątroby, nerek, kręgosłupa i wiele innych. Zastosowanie tejże diagnostyki pozwala bowiem na rozpoznanie choroby każdej tkanki, narządu, kości, dlatego też rezonans magnetyczny jest często stosowany u pacjentów.

Jakie są przeciwskazania do MRI?

Diagnostykę tę można zazwyczaj przeprowadzić u większość pacjentów. Dlaczego zazwyczaj? Ponieważ są pewne wyjątki – badanie nie powinno być wykonane u osób, które mają wszczepione metalowe elementy i implanty ślimakowe. Jeśli już diagnostyka w tej postaci wydaje się potrzebna, to lekarz prowadzący podejmuje decyzję o badaniu, w oparciu o szczegółową dokumentację medyczną. Często również rezygnuje się z rezonansu u kobiet w ciąży

Jak wyglądam badanie MRI?

Rezonans magnetyczny najczęściej wykonywany jest za pomocą dużego urządzenia w kształcie tuby, z otworami na obu końcach. Nie ulega wątpliwości, że badanie takie jest stresujące dla wielu pacjentów, szczególnie tych, którzy cierpią na klaustrofobię. Dlatego też, Centrum Medyczne w Łodzi www.rezonanslodz.pl posiada innowacyjny sprzęt, który zapewni wysoki komfort podczas badania.

Centrum Medyczne posiada rezonans otwarty, co oznacza, że sprzęt nie przypomina wszechobecnej tuby, a jednocześnie cyfrowa technologia zapewnia najwyższą jakość obrazów i znacznie skraca czas badania. Ogromną zaletą tego innowacyjnego urządzenia jest możliwość wykonania dynamicznych badań i ograniczenie tak zwanych artefaktów, które występują przy metalowych implantach. Rezonans magnetyczny jest badaniem w pełne bezpiecznym, nie powodującym żadne schorzenia. Mogą oczywiście pojawić się skutki uboczne w postaci bólu głowy, jednak są to przypadki niezwykle rzadkie i najczęściej wynikają one ze stanu stresowego pacjenta. Zatem pacjent zazwyczaj po badaniu opuszcza gabinet bez żadnych dolegliwości.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *