Rehabilitacja i fizjoterapia — co warto wiedzieć?

Rehabilitacja to proces przywracania komuś pełnego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Rehabilitacja może być stosowana, aby pomóc ludziom wyjść z choroby psychicznej, uzależnienia lub niepełnosprawności. Może być również używana w bardziej ogólnych terminach w odniesieniu do procesu pokonywania wszelkiego rodzaju przeciwności losu.

Fizjoterapia — jak może pomóc w wyzdrowieniu po urazie

Fizjoterapia pomaga odzyskać siły po urazie. Jest to forma medycyny fizykalnej, która ma na celu poprawę mobilności, złagodzenie bólu, zmniejszenie sztywności i poprawę funkcji uszkodzonego obszaru ciała.

Fizjoterapeuta oceni kontuzję i stworzy plan rehabilitacji. Celem jest poprawa zakresu ruchu, siły i równowagi, aby pomóc kontuzjowanemu jak najszybciej wrócić do normalnej aktywności.

Niektóre typowe urazy, które można leczyć za pomocą fizjoterapii, obejmują:

-Skręcenia

-Złamania

-Bóle głowy

-Ból pleców

-Ból w mięśniach i stawów

-Problemy z równowagą i koordynacją

Zabiegi fizjoterapeutyczne, które można stosować na powyższe dolegliwości:

– Ćwiczenia ukierunkowane na wzmocnienie i poprawę równowagi.

– Metody terapeutyczne, które koncentrują się na drogach nerwowych, takie jak ultradźwięki, leczenie ciepłem i zimnem, masaż.

-Terapia manualna, czyli “manipulacja” struktur tkanek miękkich i kostnych w celu uzyskania pożądanych wzorców ruchowych.

Wszystkie powyższe zabiegi oferuje FMC

Rodzaje masaży

Istnieją różne rodzaje masaży, które mają różne cele. Najpopularniejszymi rodzajami są:

Masaż szwedzki, to masaż ogólny, który koncentruje się na tkankach miękkich ciała, takich jak mięśnie i więzadła. Masaż szwedzki poprawia również krążenie krwi i zmniejsza poziom stresu w organizmie. Pomaga w przewlekłym bólu, problemach ze snem i napięciem mięśni.

Masaż tkanek głębokich to kolejna popularna forma masażu leczniczego. Koncentruje się na głębszych tkankach ciała, takich jak mięśnie, ścięgna i więzadła, aby złagodzić napięcie w tych obszarach. Ten rodzaj masażu może być dość niewygodny dla niektórych osób, ale wykazano, że jest bardzo skuteczny w leczeniu przewlekłego bólu, sztywności lub bolesności w uszkodzonych obszarach. Tylko profesjonalny pracownik medyczny wie, jak wykonać ten rodzaj masażu.

Masaż tkanek głębokich często koncentruje się na stawach, a także mięśniach i tkance łącznej.

Masaż punktów spustowych to bardzo specyficzna forma masażu tkanek głębokich, która jest ukierunkowana na punkty napięcia mięśni, zwane punktami spustowymi. Te punkty to delikatne obszary, w których mięśnie ulegają skurczeniu (skróceniu) w wyniku powtarzających się urazów włókien mięśniowych.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *