Jak wybrać system monitoringu na plac budowy?
Profesjonalna organizacja placu budowy to nie tylko kwestia wyznaczenia miejsc do składowania materiałów, wytyczenia dróg dojazdowych czy ogrodzenia terenu inwestycji. Kluczowym aspektem jest również zapewnienie bezpieczeństwa, a jedno ze sprawdzonych rozwiązań w tym zakresie stanowi ciągły monitoring miejsca prowadzenia robót. Jaki system wizyjny wybrać na plac budowy i na co zwracać uwagę, instalując kamery na budowie?
Monitoring placu budowy – dlaczego warto?
Istnieje wiele powodów, dla których warto zainwestować w monitorowanie terenu realizowanej inwestycji. W sytuacji, gdy na budowie dojdzie do wypadku, zapis z monitoringu pozwoli odtworzyć przebieg zdarzenia. Kamery z pewnością ułatwia również nadzór nad składowanymi na budowie materiałami oraz drogimi narzędziami. Firmy, których domeną jest ochrona we Wrocławiu, podkreślają, że strzeżone przez nich obiekty znacznie rzadziej stanowią przedmiot zainteresowania przestępców, jeśli są dodatkowo monitorowane. Widoczne kamery oraz ostrzeżenia niemal całkowicie eliminują ryzyko włamania, odstraszając nie tylko złodziei, ale także wandali, którzy mogliby dokonać zniszczeń na placu budowy.
Jakie kamery na budowę wybrać?
Odpowiednio dopasowane kamery to najważniejszy element każdego systemu monitoringu wizyjnego – nie inaczej jest w przypadku monitorowania terenów inwestycyjnych. Dobra kamera na budowę powinna rejestrować obraz w odpowiednio wysokiej jakości, tak by nawet po zmroku i przy słabym świetle możliwe było rozpoznanie wizerunku osób czy tablic rejestracyjnych pojazdów. Wybierając zdalny monitoring na budowę, warto również pamiętać, że prowadzenie robót wiąże się często z zapyleniem oraz wysokim zanieczyszczeniem, co również może negatywnie wpływać na jakość obrazu z kamer. Innym ważny aspektem są szerokie kąty widzenia, umożliwiające pełne pokrycie terenu budowy przez system wizyjny.
Efektywne monitorowanie terenu budowy – o czym jeszcze warto pamiętać?
Place budowy to często rozległe tereny, na których nie wszędzie istnieje możliwość podłączenia do sieci elektrycznej. W takim przypadku warto wybrać na kamery z pojemnym akumulatorem, umożliwiającym odpowiednio długi czas pracy na baterii. Jednocześnie, system powinien pozwalać na przesyłanie obrazu na ekran smartfona lub komputera, by osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, niezależnie od własnej lokalizacji, miały nieprzerwany dostęp do transmisji.
Zdalny monitoring wizyjny – połączenie kamer i fizycznej ochrony
Nowoczesnym rozwiązaniem, na które stawia coraz większa grupa inwestorów, jest zdalny monitoring, który łączy w sobie zalety telewizji przemysłowej oraz ochrony fizycznej. Gwarantuje ona efektywne zabezpieczenie placu budowy, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów oraz zwiększeniu wydajności. Operator nieustannie śledzi obraz z kamer, a w sytuacji zagrożenia natychmiast zdalnie wyzwala sygnalizację, komunikuje się z obiektem lub wzywa na miejsce odpowiednie służby. Stały nadzór oraz gwarancja szybkiej i adekwatnej reakcji bez konieczności zatrudniania zewnętrznej agencji ochrony to tylko niektóre powody, dla których usługa zdalnego monitoringu cieszy się coraz większą popularnością.