Sposób na skuteczne czyszczenie instalacji CO

Konserwacja domowego systemu centralnego ogrzewania to nie tylko zadanie dla inżyniera kotła podczas corocznego serwisu kotła, ale jest to proces ciągły. To nie musi zajmować dużo czasu. Można utrzymać system centralnego ogrzewania działa przez cały rok i uniknąć awarii kotła z zaledwie kilku prostych kroków.

Sprawdź, czy kaloryfery grzeją prawidłowo, bez zimnych plam

Włącz centralne ogrzewanie i obejrzyj grzejniki. Czy są one całkowicie ciepłe, czy też występują w nich zimne plamy? Mała zimna plama może nie wydawać się dużym problemem, ale sugeruje, że system centralnego ogrzewania nie działa tak efektywnie, jak mógłby i że możesz niepotrzebnie tracić pieniądze. Pamiętaj o tym, jeśli zamierzać właśnie wykonać czyszczenie co.

Efektywnie wykorzystuj zegary sterujące centralnym ogrzewaniem

Pomyśl o tym, kiedy jesteś w domu i kiedy potrzebujesz włączyć centralne ogrzewanie i ciepłą wodę, i ustaw timery tak, aby kocioł pracował wtedy, kiedy chcesz i był wyłączony, kiedy go nie potrzebujesz. Kotły mogą poradzić sobie z byciem wyłączonym i włączonym wiele razy dziennie bez ponoszenia jakichkolwiek szkód. Odwrotnie, kocioł, który jest stale uruchomiony jest bardziej prawdopodobne, aby złamać lub przegrzać.

Czyszczenie i udrażnianie rur – Izolacja butli i rur z gorącą wodą

Izolacja rur jest prostym i niedrogim rozwiązaniem w zakresie efektywności energetycznej – ciepła woda w systemie hydraulicznym pozostanie gorąca nawet wtedy, gdy w domu jest zimno. Ale otulina to nie tylko dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za energię – zapobiegnie ona również zamarzniętym rurom, które mogą spowodować niezrównoważone obciążenie centralnego ogrzewania.

Co to jest osad na grzejniku?

Osad jest zasadniczo mieszaniną cząstek brudu i kawałków rdzy (tlenku żelaza), które z czasem odrywają się od rur, grzejników i połączeń lutowanych. Tak więc, im starszy system jest, tym bardziej prawdopodobne jest, że ma trochę osadów grzewczych.

Brud i rdza łączą się, tworząc lepką ciecz. Jak ta mieszanina przechodzi przez elementy systemu centralnego ogrzewania, niektóre z cząstek osiadają i gromadzą się. W miarę upływu czasu, szlam może zatkać system do punktu, w którym ciepło jest nierówne na grzejnikach, grzejniki nie działają prawidłowo lub nie ogrzewają się w ogóle.

Spuszczanie wody z systemu centralnego ogrzewania

Spuszczanie wody z systemu centralnego ogrzewania może być czasami trudne, np. gdy nie ma zaworu spustowego lub zawór spustowy nie działa. Aby opróżnić system, należy podłączyć wąż spustowy do zaworu spustowego i poprowadzić wąż do odpływu na zewnątrz. Następnie należy otworzyć zawór spustowy i poczekać, aż woda przestanie wypływać z węża, a następnie odpowietrzyć wszystkie grzejniki, zaczynając od najwyższego.

Napełnianie systemu centralnego ogrzewania

Przed napełnieniem systemu centralnego ogrzewania należy upewnić się, że wszystkie zawory odpowietrzające grzejniki i wszelkie zawory spustowe są zamknięte. Jeśli jest to system grawitacyjny (z otwartym odpowietrznikiem), należy ponownie włączyć dopływ wody. Jeśli jest to system ciśnieniowy, otworzyć pętlę napełniania i przywrócić ciśnienie w kotle, aż ciśnienie osiągnie 1,5 bara na manometrze. Następnie należy odpowietrzyć wszystkie grzejniki za pomocą klucza do odpowietrzania grzejników. Zawsze najpierw należy zacząć od najniższych grzejników i dążyć do najwyższych.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *