Kiedy zdecydować się na mechaniczne odtykanie rur kanalizacyjnych?
Zatkane rury mogą być przyczyną licznych problemów, które w niektórych przypadkach mogą powodować poważne uszkodzenia i awarie. Dbanie o rury kanalizacyjne nie jest proste, a zaniedbanie tego obowiązku może spowodować konieczność ich wymiany. Najczęściej rury są czyszczone środkami chemicznymi, które nie zawsze zdają egzamin. W poniższym artykule przyjrzymy się, jakie są sposoby mechanicznego udrażniania kanalizacji.
Jakie są objawy zatkanej kanalizacji?
Jest wiele objawów, po których można stwierdzić, że kanalizacja wymaga udrożnienia. Najczęściej można zaobserwować słabo schodzącą wodę z wanny lub zlewu. Jeśli kanalizacja nie jest drożna, to odpływ wody może być opóźniony, co powoduje zatrzymanie jej w wannie lub zlewie. Dodatkowo często pojawia się cofanie wody z powrotem z kanalizacji. Jeśli wystąpią jakiekolwiek z tych objawów należy niezwłocznie zastosować odtykanie rur kanalizacji
Jakie uszkodzenia mogą zostać spowodowane przez niedrożną kanalizację?
Niedrożna kanalizacja to przyczyna wielu problemów nie tylko technicznych, ale również zdrowotnych. Powracające nieczystości stanowią idealne środowisko do powstawania źródeł zarazków i bakterii. Dodatkowo zatkane rury mogą powodować zalania i zacieki, których konsekwencją będzie remont mieszkania. W skrajnych przypadkach może dojść do pęknięcia rury, co będzie powodowało konieczność jej wymiany.
Czy środki chemiczne mogą udrożnić rury?
Najczęściej w przypadku powstania problemu z drożnością kanalizacji sięgamy po środki chemiczne. Jest to rozwiązanie doraźne, które nie gwarantuje pełnej skuteczności. W wielu przypadkach rury są zatkane do tego stopnia, że konieczne jest, mechaniczne usuniecie wszystkich zalegających w nich substancji. Usługi udrażniania rur są świadczone zazwyczaj w każdym mieście i wystarczy skontaktować się z wybranym fachowcem, aby zażegnać problem.
Kiedy zdecydować się na mechaniczne udrażnianie rur kanalizacji?
Mechaniczne udrożnianie rur odbywa się za pomocą odpowiednich końcówek, które dzięki wykorzystaniu ruchu obrotowego usuwają zanieczyszczenia. Jest to metoda bezpieczna dla rur, końcówki są wykonane w taki sposób, żeby ich nie uszkodzić. Po tę metodę warto sięgnąć w momencie, kiedy rury od dłuższego czasu są zatkane i nie ma możliwość udrożnienia ich przy pomocy środków chemicznych. Jeśli woda całkowicie stoi w wannie lub ubikacji, to mechaniczne udrożnianie może być jedynym rozwiązaniem, które zażegna problem. W takim przypadku środki chemiczne nic nie dadzą, ponieważ zator jest zbyt poważny.