Jaką balustradę wybrać do schodów wewnętrznych? Podpowiadamy

Schody w domu wielopoziomowym są konstrukcją niezbędną i z tego względu często traktowaną w sposób bardzo praktyczny. Tymczasem mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym wnętrza, łącząc funkcjonalność z walorami estetycznymi. Szczególnie duże możliwości daje balustrada, która może przyjąć bardzo finezyjną formę. W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się jednak bardziej minimalistyczne rozwiązania. Z tego artykułu dowiesz się, jaką balustradę wybrać do schodów w swoim domu.

Dlaczego rodzaj balustrady ma znaczenie?

Jeśli mielibyśmy wskazać najważniejszy element schodów, większość z nas odpowie, że są to stopnie. To logiczny wybór, ponieważ to właśnie one umożliwiają przemieszczanie się pomiędzy piętrami, natomiast balustrada nie jest niezbędna. Rzadko jednak spotyka się schody bez poręczy. Jej podstawowe zadanie to zwiększenie bezpieczeństwa podczas wchodzenia i schodzenia, a także ułatwienie tej czynności osobom, które mają problem z poruszaniem się. Balustrada pełni także rolę ozdobną schodów. Od jej kształtu, kolorystyki i materiałów wykończenia zależy estetyka całej konstrukcji oraz jej dopasowanie do pozostałych elementów aranżacyjnych danego wnętrza.

Najpopularniejsze rodzaje balustrad

Istnieją dwa podstawowe sposoby podziału poręczy schodów. Pierwszy z nich dotyczy ich konstrukcji i wyróżnia się tu:

– balustrady pełne, czyli coś na kształt ścianki działowej kończącej się około metra nad stopniami, przysłaniającej bieg schodów. To rozwiązanie polecane do domów z małymi dziećmi, które nie będą w stanie wspiąć się na poręcz. Niewłaściwy dobór materiałów może jednak skutkować topornym wyglądem takiej konstrukcji;

– balustrady kurtynowe, w których przestrzeń pomiędzy stopniami a poręczą nie jest całkowicie wypełniona. Pozwala to stworzyć bardzo ciekawe aranżacje;

– balustrady ażurowe, składające się z poręczy i słupków. O ile we wcześniejszych rodzajach najwięcej uwagi przyciąga samo wypełnienie, tak tutaj w większym stopniu liczy się całokształt. Nierównomierne przerwy między tralkami źle wpłyną na estetykę, a zbyt duże mogą stanowić zagrożenie dla dzieci.

Drugi podział dotyczy materiałów wykończeniowych balustrady, które można także dowolnie ze sobą łączyć. Obecnie najpopularniejsze są:

– balustrady drewniane, doskonale uzupełniające się ze stopniami wykonanymi z tego materiału. Bardzo uniwersalne. Najczęściej są to konstrukcje ażurowe. Drewno może być wykorzystane także jako poręcz w balustradach pełnych i kurtynowych. Materiał jest trwały i przyjemny w dotyku;

– balustrady metalowe, najczęściej kurtynowe z wypełnieniem z innego materiału lub ażurowe, okazują się bardzo trwałe i estetyczne. Idealne do nowoczesnych wnętrz, ale mogą być zimne, nieprzyjemne w dotyku;

– balustrady szklane, przy czym szklane są tylko wypełnienia, a poręcz i słupki wykonane z innego materiału. Wyróżniają się bardzo nowoczesnym wyglądem, a zastosowane hartowanego szkła gwarantuje wysoką wytrzymałość. Jeśli interesują Cię balustrady szklane Wrocław to miasto, gdzie możesz skorzystać z oferty renomowanej firmy Szklarz.net.

Balustrady pełne mogą być stworzone także z cegieł, bloczków lub betonu, jednak takie rozwiązania nie cieszą się popularnością w przypadku nowoczesnego budownictwa, gdzie inwestorzy stawiają na konstrukcje o lżejszym wyglądzie.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *