Jak wykorzystać płytki marokańskie patchworkowe w domowej aranżacji wnętrz?

Patchwork zwykle kojarzy się z metodą zszywania różnych skrawków materiałów i tworzenia kolorowej tkaniny. Tym samym sposobem możemy połączyć wzorzyste płytki patchworkowe i uzyskać niebanalny efekt wizualny na ścianie lub podłodze. W nowoczesnych aranżacjach płytki te znajdują coraz więcej zastosowań, a dzięki niepowtarzalnym wzorom, kształtom i pięknej kolorystyce można je dopasować do każdego stylu wystroju wnętrza.

Jak wyglądają płytki patchworkowe i gdzie warto je zastosować?

Wzory na płytkach ceramicznych cechują się olbrzymią różnorodnością roślinnych i geometrycznych ornamentów. Kolorystyka jest zróżnicowana, jednakże przeważają barwy jasne, pastelowe o lekkiej tonacji. Istotne też jest umiejętne dopasowanie wzoru do ogólnego wystroju wnętrza, tak aby  wyglądała harmonijnie i elegancko.

Płytki marokańskie to ceramiczny patchwork wzorów orientalnych, które doskonale sprawdzą się na ścianie w kuchni, łazience lub w salonie. Można nimi ozdobić ścianę w całości albo wybrać tylko fragment jej powierzchni, tak aby wzór nie tworzył przytłaczającego chaosu.

Płytki te znajdują również zastosowanie na podłodze, przy czym niekoniecznie we wszystkich pomieszczeniach musi być wzorzysta powierzchnia. Warto po nie sięgnąć również urządzając werandę lub taras, z zastrzeżeniem, aby wybierać płytki mrozoodporne.

Najważniejsze zalety płytek patchworkowych

Podstawowym atutem jest piękne wzornictwo, szczególnie jeśli wybieramy płytki w deseniach orientalnych. Różnorodne wzory łatwo dają się ze sobą łączyć, choć można postawić na główny motyw i wybrać jedną linię wzorów.

Inną zaletą jest ciepła kolorystyka, która sprawdza się w każdym wnętrzu. Płytki patchwork o tęczowych kolorach w jasnej tonacji idealnie sprawdzą się w ciemniejszych mieszkaniach. Z kolei wzorzysty i kolorowy „chaos” można wykorzystać śmiało w dużym i przestronnym mieszkaniu.

Cechą pozytywną zastosowania płytek ceramicznych jest ich łatwa i szybka pielęgnacja. To istotne szczególnie w kuchni lub w łazience, gdzie o czystość trzeba wyjątkowo dokładnie zadbać. W tym przypadku wzorzystość jest dodatkowym atutem, gdyż pozwala ukryć drobne przebarwienia, a nawet małe pęknięcia.

Podłoga w stylu orientalnym, czyli płytki ceramiczne pod stopami

Każdy rodzaj płytek z przeznaczeniem podłogowym musi charakteryzować się wyjątkową trwałością i odpornością. W tym przypadku płytki marokańskie, wzorzyste i kolorowe muszą spełniać również wyższe parametry wytrzymałościowe, niż te kładzione na ścianę. Tu warto nadmienić, że kolorowa i wzorzysta powierzchnia płytki powinna być odporna na wycieranie.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *