Jak ochronić parkiet pod fotelem na kółkach?

Fotele obrotowe to niezbędny dodatek do biurka. Dzięki nim wielogodzinna praca, nauka czy rozrywka przed komputerem stają się bardziej komfortowe. Właściwie dobrany fotel sprzyja zachowaniu poprawnej postawy, a tym samym zmniejsza ryzyko dolegliwości bólowych. Czy jednak fotel na kółkach jest dobry także dla naszej podłogi? Sprawdźmy to.

Czy krzesło na kółkach rysuje podłogę?

Zdecydowana większość krzeseł obrotowych dostępnych dziś w sprzedaży to modele wyposażone w podstawę z kółkami. Dzięki niej możliwe jest pokonanie krótkiego dystansu pomiędzy biurkiem a innym meblem znajdującym się w pokoju, z którego musimy coś sięgnąć, bez konieczności wstawania z fotela. To bardzo przydatna funkcja podczas nauki, pracy, a zwłaszcza w trakcie trwania rozgrywki na komputerze, której nie można spauzować. Taka mobilność ma jednak swoją cenę, gdyż krzesła obrotowe do biurka, szczególnie te poddane obciążeniu dorosłej osoby, mogą odkształcić lub zarysować nasz parkiet, panele czy inne drogocenne wykończenie podłogi. Nie znaczy to jednak, że dla dobra posadzki należy zrezygnować z udogodnienia, jakim są obrotowe fotele na kółkach.

Czy wszystkie krzesła obrotowe do biurka rysują podłogę?

Najbardziej niebezpieczne dla parkietu okazują się krzesła z plastikowymi kółkami. To twardy materiał, który przesuwając się po podłodze przy dużym nacisku, czyli gdy ktoś na nim siedzi, może ją uszkodzić. Problem ten został jednak dostrzeżony przez producentów mebli, którzy postanowili dostosować swoją ofertę do potrzeb użytkowników. Dlatego w kwestii takiej, jak krzesła obrotowe producent, który dba o klientów, ma w swoim katalogu modele wyposażone w kółka z materiału innego niż plastik, najczęściej wykonane lub pokryte warstwą z gumy, silikonu lub nylonu. Takie rozwiązanie gwarantuje, że fotel zachowa pełną mobilność na panelach, a jednocześnie zmniejszy się tarcie, co znacząco minimalizuje ryzyko uszkodzenia podłogi. Trzeba jednak wspomnieć, że takie kółka są mniej trwałe od plastikowych, co oznacza konieczność częstszej wymiany tego elementu.

Czy da się zabezpieczyć podłogę przed porysowaniem przez fotel na kółkach?

Co zrobić w sytuacji, gdy już kupiliśmy krzesło obrotowe z plastikowymi kółkami, albo gdy z takiego rozwiązania korzystają wszystkie najbardziej nas interesujące modele? W tym miejscu warto podkreślić, że problem z rysowaniem podłogi nie dotyczy pomieszczeń, w których jest ona przykryta dywanem lub wykładziną. Dziś jednak coraz częściej decydujemy się na pozostawienie odkrytego parkietu czy paneli, a w przypadku korzystania z ogrzewania podłogowego jest to wręcz wymagane. W takiej sytuacji rozwiązaniem okazują się specjalne maty pod krzesło do biurka. Produkty tego rodzaju występują w różnych rozmiarach, kształtach oraz kolorystyce. Jeżeli zdecydujesz się na przezroczystą matę, będzie ona praktycznie niewidoczna, a zapewni odpowiednią ochronę dla podłogi. Zasięg mobilności krzesła zostanie jednak ograniczony wymiarami maty. Ponadto takie rozwiązanie nie jest zalecane przy ogrzewaniu podłogowym.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *