Jaką taksówkę wybrać do przejazdów służbowych?
Przejazd służbowy wymaga możliwie szybkiego, taniego i komfortowego przemieszczenia się z jednego miejsca na inne. O ile w przypadku konieczności podróży pomiędzy miastami większość trasy można z łatwością pokonać pociągiem, tak poruszanie się po danej metropolii nierzadko dostarcza pewnych problemów. Korzystanie z komunikacji miejskiej bywa naprawdę uciążliwe. Zawsze jednak można zamówić taksówkę.
Dlaczego warto skorzystać z taxi do przejazdu służbowego?
Z taksówek najczęściej korzysta się w celach prywatnych, kiedy trzeba szybko dotrzeć do wyznaczonego miejsca, a z różnych powodów nie można tego zrobić za pomocą własnego samochodu lub komunikacji zbiorowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by taką usługę zamówić do celów służbowych. Pozwoli to skrócić czas przejazdu, ponieważ taxi nie musi zatrzymywać się na przystankach ani jechać ściśle określoną, a niekoniecznie najkrótszą trasą. W porównaniu z transportem publicznym przejazd taksówką jest bardziej komfortowy i znacznie mniejsze jest ryzyko pogniecenia eleganckiego stroju lub przewożonych dokumentów. Ponadto kierowca może zatrzymać się tuż przy miejscu spotkania. Nawet jadąc własnym pojazdem, nie ma gwarancji, że uda się znaleźć w pobliżu miejsce parkingowe, a samo jego szukanie mogłoby pochłonąć wiele cennego czasu.
Przejazd służbowy taksówką, a kwestie prawne
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie koszty, które są ponoszone przez pracownika na potrzeby pracodawcy, powinny zostać mu zwrócone. Aby jednak uniknąć nieporozumień, dobrze zawczasu ustalić z pracodawcą, czy zgadza się na skorzystanie z taksówki, co stanowi droższe rozwiązanie w stosunku do przejazdu komunikacją zbiorową. Ciekawym zagadnieniem okazuje się podatek dochodowy od zwrotu za przejazd służbowy taksówką. Wątpliwości w tej kwestii rozwiązało dopiero niedawno (w grudniu 2021 roku) orzeczenie sądu, w którym stwierdzono, że sumy te powinny być neutralne podatkowo dla pracownika, ponieważ nie stanowią dla niego korzyści majątkowej. W przeciwnym razie byłby stratny, mimo że dokonania przejazdu wymagały od niego obowiązki służbowe. Dotychczas taki zwrot traktowano jako korzyść pracownika, co nie miało nic wspólnego ze stanem faktycznym.
Taxi dla firm Warszawa
Rozwiązaniem ewentualnych wątpliwości, kto powinien płacić za przejazdy pracowników taksówkami, może być nawiązanie przez firmę współpracy z przewoźnikiem taxi. W ten sposób wszystkie transakcje będą rozliczane bezpośrednio z pracodawcą, a nie poszczególnymi pracownikami. Czym kierować się podczas wyboru przewoźnika? Najlepiej sprawdzić ofertę i cennik lokalnych usługodawców. Niektórzy z nich mogą mieć przygotowane specjalne pakiety dla firm. Innym korzystnym rozwiązaniem, jakie mogą zaproponować, jest podawanie z góry ceny przejazdu na konkretnej trasie. Jeżeli szukasz taxi dla firm Warszawa to miasto, gdzie taką usługę świadczy OptiTaxi. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty. W przypadku jakichkolwiek pytań jesteśmy stale do dyspozycji klientów i z przyjemnością udzielimy wszelkich potrzebnych informacji.