Jak zaprojektować budynek usługowy?
Wiele biur architektonicznych, oprócz tworzenia projektów dla budownictwa mieszkalnego, specjalizuje się również w sporządzaniu dokumentacji projektowych dla budynków usługowych. Rozwój wielu gałęzi biznesu wymusza spore zapotrzebowanie na tego rodzaju nieruchomości. Jednocześnie, takie obiekty muszą spełniać szereg dodatkowych warunków, dlatego chcąc zbudować lokal umożliwiający świadczenie usług, warto skorzystać usług doświadczonego architekta. Na czym polega proces projektowania budynków usługowych?
Czym jest budynek usługowy?
W największym skrócie budynek usługowy to rodzaj nieruchomości w całości służącej do prowadzenia działalności gospodarczej. Projekt budynku usługowego najczęściej zamawiany jest przez przedsiębiorcę, który pragnie stworzyć sobie odpowiednie warunki do świadczenia usług. Jak nietrudno się domyślać, projektowanie tego rodzaju nieruchomości pod wieloma względami różni się od tworzenia koncepcji budowy budynków mieszkalnych. Kluczową różnicą jest oczywiście sposób wykorzystania nieruchomości. Najpopularniejsze przykłady budynków usługowych projektowanych przez biura architektoniczne to m.in.:
– sklepy i obiekty biurowe,
– salony piękności, gabinety kosmetyczne,
– warsztaty samochodowe,
– restauracje, domy weselne i hotele,
– serwisy AGD/RTV,
– gospodarstwa agroturystyczne,
a także budowle o przeznaczeniu rolniczym, apteki, pawilony handlowe, magazyny i hale, a także pozostałe obiekty użytkowe.
Jakie elementy powinien zawierać projekt budynku usługowego?
Aby inwestor otrzymał pozwolenie na budowę budynku usługowego, biuro projektowe musi stworzyć projekt spełniający szereg wymogów charakterystycznych dla tego rodzaju inwestycji. Projektowana koncepcja musi oczywiście spełniać wymogi i warunki prawa budowlanego. Jednocześnie, kluczowe jest uzyskanie niezbędnych opinii oraz uzgodnień warunkujących usytuowanie obiektu na działce czy możliwość podłączenia instalacji i urządzeń technicznych.
Każdy projekt budynku usługowego musi również zawierać informacje dotyczące przewidywanej emisji zanieczyszczeń, hałasu, wibracji oraz innych aspektów, które mogą okazać się szczególnie uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Jednocześnie, obiekty o charakterze usługowym muszą spełniać indywidualne wymogi w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a także wpływu na środowisko naturalne.
Projekt budynku usługowego a lokalne przepisy
W powyższym kontekście kluczowe staje się dostosowanie przez biuro projektowe dokumentacji do lokalnych warunków zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Może się bowiem okazać, że na danym terenie wybudowanie obiektu o charakterze usługowym nie będzie możliwe, lub konieczna będzie gruntowna modyfikacja przyjętych wcześniej założeń.
Projekty budynków usługowych – specyfika dostosowana do potrzeb
Wszystko to sprawia, że projekt budynku usługowego najlepiej powierzyć specjalistom, którzy mają odpowiednią wiedzę oraz wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. Dzięki temu inwestor uzyskuje całkowitą pewność, że sporządzona koncepcja budowy będzie odpowiadała zarówno jego indywidualnym potrzebom, jak i lokalnym uwarunkowaniom i przepisom.